Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

                         
 MISS GLOBE INTERNATIONAL
    

 

 MISS GLOBE INTERNATIONAL (Turkey)

 1988

 1 Venezuela  
Yajaira Cristina Vera Roldán
 2 U.S.A
  Francine Swift 
 3 Holland 
 Jacqueline van Staa
 4 Greece 
 Ariadne Mylona

  Winner Venezuela

 1989

 1 Switzerland Karina Berger 
 2 Venezuela  
Eva Lisa Larsdotter Ljung
 3 Germany  
Jasmine Bell

 
 Hawaii, Germany, Spain and Finland in the Globe International 89 contest

 1990

 1  Venezuela  
Yormery Ortega Sánchez
 2  Spain
  Maria del Mar Flores
 3  Finland
  Tiina Vierto 
 4  Austria
  Sandra Luttenburger
 5  U.S.A 
 Caprice Bourret

 
 Finland (2nd RU), Winner Venezuela and Spain (1st RU)

 1991

 1  Finland  Minna Kuukka
 
2  Belgium  Karolien Taverniers
 
3  Venezuela  Alix Beatriz Lesseur Cohen
 
4  U.S.A.  Celeste Donna Weaver
 
5  U.S.S.R.  Yelena Ovecenko

 
 U.S.A (3rd RU), Venezuela (2nd RU), Finland (Winner), Belgium (1st RU), U.S.S.R (4th  RU)

 

 

   Minna Kuukka, Miss Globe International 1991

 1992

 1  Argentina  Laura Veronica Rafael
 
2  ?
 
3  ?
 
4  ?
 
5  Finland  Nina Hoffren


 1993

 1  Russia  Polina Zhuravlyova-Vikhovskaya
 
2  Sweden  Beatrice Magnusson
 
3  Czech Republic  Terezie Dobrovolna
 
4  Colombia  Angélica Alejandra Rodríguez Torres
 
5  Turkey  Aylin Öztürkmen

 1994

 
1  Australia  Skye-Jilly Edwards 
 
2  Uzbekistan  Alla Korolkova 
 
3  Turkey  Nesrin Isci
 
4  Greece  Markella Patrikiadi 
 
5  Holland  Diana Milarius

 1995

 1 Finland  Minna Maki-Kala
 
2  Poland  Joanna Czarnecka 
 
3  Macedonia
 
4  Lithuania
 
5  Estonia

 
 Miss Globe International 1995
 Minna Mäki-Kala

 1996

 1  U.S.A.  Kimberly Lawrence
 
2  Czech Republic  Jana Festova
 
3  Colombia  Lina Marcela Quintero Ramírez
 
4  Lithuania  Ruta Bartasiute
 
5  Turkey  Maide Yanik

 1997

 1  Czech Republic  Petra Hlavacova
 2  South Africa  Carol Anne Becker 
 3  Kyrgyzstan  Janna Irogova
 4  Estonia  Ly Jürgenson 
 5  Finland  Marjatta Vo

 1998

 1  Estonia  Karin Laasmae 
 
2  Poland  Ewa Jzabella Tylecka
 
3  Australia  Kristan Vendy
 
4  Turkey  Ozge Sayman
 
5  Finland  Anu Maarit Pekkarinen

 1999

 1  Turkmenistan  Jana Tairova
 
2  Czech Republic  Martina Hlavakova
 
3  Latvia  Lana Berende
 
4  Turkey  Esra Ünlü
 
5  Estonia  Karita Partelpoeg

   Finnish representative, Kristiina Volk

 2000

 1  Venezuela  Joan Carolina Chópite Sute
 
2  Belarus  Olga Dudinskaya
 
3  Brazil  Daniele Aparecida Moraes Vieira Pinto
 
4  Czech Republic  Katerina Kocurova
 
5  Slovak Republic  Zlata Sivanicoca

 2001

 1  Philippines  Maricar Manalaysay Balagtas 
 
2  Puerto Rico  Arlene Torres Torres
 
3  Spain  Patricia Gómez Girón
 
4  Brazil  Priscila Andrade
 
5  Belarus  Katya Gotdonkova

  Winner Philippines

 2002

 1  U.S.A.  Jennifer Schooler
 
2  Kosovo  Dardani Cacaj
 
3  Greece  Nancy Pantapolous
 
4  Colombia  Yudy Rojas
 
5  Slovak Republic  Andrea Jarova

 2003

 1  Brazil  Priscilla Meirelles 
 
2  Spain  Estefanía Gamón Giménez
 
3  Ukraine  Katerina Stepyehkina

 2004

 1  Russia  Kristina Slavinskaya
 
2  Estonia  Monika Pensa
 
3  Belarus  Sveta Lagonda
 
4  Albania  Enkelejda Bargjo
 
5  Czech Republic  Zuzana Putnarova

  Winner Russia

 2005

 1  Slovak Republic  Lucia Liptakova
 
2  Venezuela  Yulimar Roa Medina
 
3  Albania  Edlira Meme

 
 Albania (2nd RU), Winner Slovak Republic & Venezuela (1st RU)

 2006

 1  Venezuela  Viviana Lisbeth Ramos Puma
 
2  Spain  Marian Karin Cabrera 
 
3  Albania  Silvi Skenderaj 

 
 Albania (2nd RU), Winner Venezuela & Spain (1st RU)

 2007

 1  Brazil  Helen Cristina Alves Da Silva
 
2  Albania  Irsa Demneri
 
3  Greece  Ioanna Kravariti

 
 Albania (1st RU), Winner Brazil & Greece (2nd RU)

 

 
2008

 1   Albania  Almeida Abazi
 
2   Estonia  Breth Tootsi
 
3   Russia  Anastasia Tolmachova
 
4   Thailand  Nutthanit Towan
 
5   Canada  Krystal Wilson

 
 Albania (1st RU), Winner Albania & Russia (2nd RU)

 
2009

 1  Algeria  Samah Gahfaz
 
2  Poland  Monika Lewczuk
 
3  Kosovo  Arbnora Ademi

 

 
 
Kosovo (2nd RU), Algeria (winner) & Poland (1st RU)

  Winner Algeria

 2010

 1  Spain  Jenifer Solis Duran
 
2  Russia  Anna Botova
 
3  Venezuela  Laura Contreras Suarez
 
4  Brazil  Monique Paim

 
 Russia (1st RU), Spain (Winner) & Venezuela (2nd RU)

 2011

 1  Norway  Nina Elise Fjalestad 
 
2  India  Parul Duggal
 
3  Dominican Republic  Yudith Jiménez Gonzalez
 
4  Belarus  Marina Neganova
 
5  Kazakhstan  Alfina Nassyrova 


 
 India (1st RU), Winner Norway & Dominican Republic (2nd RU)

 2012

 1  Brazil  Jakelyne de Olivera Silva
 
2  Belarus  Dasha Malakhouskaya
 
3  Kazakhstan  Anara Temirtassova
 
4  Guinea  Sara Jasmine Sjöberg Sidibe
 
5  Ukraine  Anzhelika Lyakh

 
 Kazakhstan (3rd), Brazil (Winner) & Belarus (2nd RU)

 

 2013 NO PAGEANT

 2014 

 1 Australia  Esma Voloder

 2 Brazil  Sheislane Havalla dos Santos Reis

 3 Turkey  Burcin Serdar

 4 Azerbaijan  Oksana Rizayeva

 5 Bolivia  Vivian Susana Serrano Llanos

 

  4th RU Bolivia, Winner Australia, 1st RU Brazil and 2nd RU Turkey                       Absent  Arezbaijan

 2015 Philippines, Ann Colis

                 From left, 4th RU France, 2nd RU Macedonia, Winner Philippines,

  1st RU Albania and 3rd RU China
 

 

 

 

 

                                

 

 

 

©2016 MISS GLOBE INTERNATIONAL | Beauty pageants Worldwide LEMPIMISSIT The most visited pageant fan site in Europe 10 years as the leading Scandinavian Beauty pageant Site - suntuubi.com